Ми — центр практичної освіти «Накипіло»
Навчаємо медійників інструментів конструктивної, сучасної незалежної журналістики.
У 2014 році в Харкові утворилася медіагрупа «Накипіло» — як реакція на нестачу достовірних джерел інформації.
А вже 2015 року накипілівці почали проводити тренінги з медіаграмотності для громадських журналістів на сході — і так зародився наш освітній напрям.
Наприкінці 2022 року «Накипіло» розділилося на три окремі команди: редакція, радіо і ми, освітній центр. Тож тепер ми — самостійна громадська організація. Але з іншими накипільцями нас і зараз об’єднують цінності незалежної журналістики та співпраця на правах партнерів.
Відтоді ми постійно прокачуємо і випробовуємо нові формати навчання. У партнерстві з Deutsche Welle Akademie ми організували чотири Всеукраїнські форуми з громадянської та два з конструктивної журналістики, а у 2018-му — медійний молодіжний форум. У 2020 році запустили щорічну «Школу Універсальних Редакторів», а з 2022-го робимо безпекові тренінги. Провели 3 медіакемпи, десятки лабораторій й хакатонів, а тренінгів стільки, що й не порахуємо. Ми консультуємо та менторимо регіональні медіа, а також беремо на стажування та практику початківців.
Ми не лише тренери, але й практики. Якщо вчимо новим інструментам — то ми їх використовуємо, якщо розповідаємо про журналістську етику — то тому, що самі не публікуємо «джинсу» та завжди перевіряємо інформацію. А якщо не маємо експертизи в нішевій темі — залучаємо топових спеціалістів медійної сфери. Адже за роки роботи подружилися майже з усіма українськими ЗМІ й зібрали базу тренерів, якою дійсно пишаємося.
Для нас важливо не лише навчати, але й об’єднувати спільноту незалежних журналістів. Наші події (і живі чатики, які після них залишаються) — простір для нетворкінгу, де можна знайти вакансію, отримати пораду чи обговорити профільні новини.
Щоб ділитися знаннями і можливостями зі спільнотою, ми запустили і офіційно зареєстрували нішеве медіа про тренди, проблеми й освітні події галузі. Наші матеріали — про навички з медіаграмотності, поради щодо створення живих і якісних текстів, майстер-класи і курси для всіх, хто працює в сфері комунікацій і ЗМІ (або ж відчайдушно про це мріє). Наша цільова аудиторія — журналісти, редактори проєктів і майбутні медіаменеджери, вчителі, викладачі та тренери, комунікаційники та пресофіцери, старшокурсники та випускники.
Ми розвиваємо локальні ЗМІ — такі, що нещодавно утворилися, або ж ті, що не змінюються десятиліттями. Підвищуючи якість їхньої роботи, ми збільшуємо конкуренцію на медіаринку і сприяємо появі кращих матеріалів, проєктів, спеціалістів. А впливаючи на те, як ЗМІ взаємодіють зі своєю аудиторією, ми впливаємо й на суспільство. Тому серед наших основних інструментів не лише журналістика рішень та фактчекінг, але й вірусні формати та інтерактив. А наші плани — амбітні: прагнемо стати найкращим освітнім ком’юніті-центром для медійників України.
Наша Команда
Роман Даніленков
Дарія Мерабет
Олена Лептуга
Віктор Пічугін
Ігор Лептуга
Владислав Лященко
Вікторія Пліс
Наші проекти
з 2015 року — Освітня програма для громадянських журналістів та медіаактивістів
з 2016 року — Менторські програми
з 2020 року — Школа універсальних редакторів
з 2021 року — Школа конструктивної журналістики
з 2021 року — Освітня програма «Протидія дезінформації»
Партнери
Частина команди Texty.org.ua тренує учасників наших освітніх подій: Школи Універсальних Редакторів та Хакатону з конструктивної журналістики. У 2022 році редакція Накипіло спільно з ТЕКСТАМИ створила спецпроєкт Розстріляна, але жива Салтівка.
Разом із медіа рішень — Рубрикою — ми розвиваємо та просуваємо напрям журналістики рішень (solutions journalism) в Україні.
Нішеве медіа про культуру та мистецтво Івано-Франківська post impreza.
Накипіло та освітній центр для педагогів, батьків та дітей Я і моя школа співпрацюють з 2020 року: тоді ми провели тренінги з медіаграмотності для українських вчителів.
Міжнародний фонд «Відродження» — одна з найбільших українських благодійних фундацій, що з 1990-го року розбудовує в Україні відкрите суспільство де кожен почуває себе гідно, де громадяни включені в творення держави, а влада є прозорою та відповідальною.
Соціологічний факультет Харківського Національного Університету імені В. Н. Каразіна